Alman Bakan'ın 'Türkiye' hamlesi Piri'yi çıldırttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Almanya’da yaşanan gelişmeler üzerinden Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine değerlendirmelerde bulundu

Alman Bakan'ın 'Türkiye' hamlesi Piri'yi çıldırttı
Alman Bakan'ın 'Türkiye' hamlesi Piri'yi çıldırttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Almanya’da yaşanan gelişmeler üzerinden Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Onlara söyleyeceğimiz tek şey, önce bu fasılları halledeceksiniz. Verdiğiniz sözleri tutacaksınız. Ondan sonra masaya oturur, konuşuruz. Aksi takdirde sizinle görüşecek bir şeyimiz kalmadı" demişti.

Avrupa Türkiye'nin kararlı duruşundan rahatsız

Açıklamalar üzerine AP Türkiye Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, “Türkiye gerçekten üyelikle ilgileniyor olsaydı, Ankara’nın bunu göstermesi gerekirdi” dedi, yeni bir faslın açılmasının “kesinlikle söz konusu olmadığını” öne sürdü. Piri, müzakerelerin kesilmesi gerektiğini savundu.

Alman bakana öfke kustu

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’i de eleştiren Piri, Gabriel’in Ankara’ya yönelik politikasını değiştirmesini istedi.“Gabriel Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kesilmesine direnişiyle, Avrupa Birliği’nin inandırıcılığını tehlikeye sokuyor” diyen Hollandalı raportör, Türkiye ile ortak değerler üzerine kurulu olmayan bir işbirliğinin ülkedeki demokratik güçlere yardımcı olacağına inanmadığını söyledi.

KAYNAK:YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X