IKBY'ye uçuşlar yasaklanıyor

Irak hükümeti, cuma gününden itibaren yabancı uçakların IKBY bölgesine uçuşlarını askıya alacaklarını duyurdu. Mısır ve Lübnan da IKBY'ye uçuşlarını askıya aldığını açıkladı. Erbil yönetimi, havalimanlarının idaresinin Irak merkezi hükümetine verilmesi talebini reddetmişti.

IKBY'ye uçuşlar yasaklanıyor
IKBY'ye uçuşlar yasaklanıyor emrah

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) 25 Eylül'de tüm dünyanın tepkilerine rağmen gerçekleştirdiği 'sözde' referandum sonrası skandal tavrını sürdürüyor. IKBY yönetimi, bölgedeki havalimanlarının Bağdat yönetimine teslim edilmesi talebini reddetti.

Irak Başbakanı İbadi: Tüm uçuşlar durdurulacak! Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını açıkladı. Irak Sivil Havacılık Dairesi cuma gününden itibaren yabancı uçakların IKBY bölgesine uçuşlarının yasaklanacağını duyurdu. Mısır Havayolları ve Lübnan'ın resmi hava yolu şirketi Middle East Airlines (MEA) da cuma günü itibariyle Erbil'e uçmama kararı aldı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Ulaştırma Bakanı Mevlüd Bavemurad, Bağdat hükümetinin bölgedeki havalimanlarının kendilerine teslim edilmesi talebini kabul etmediklerini belirtmişti.

Irak Başbakanı İbadi şu ifadeleri kullandı: Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri olacak. Bu tek taraflı bir adımdı, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmedi. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyeceğiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayacağız. Bazı Kürt yetkililerin Irak vatandaşları arasında nefret duyguları yaydığını belirten İbadi, "Özellikle Kürt vatandaşlarımız olmak üzere hiçbir vatandaşımızın onuruna dokunmayız." dedi. Merkezi yönetimin yetkilerini ülkenin her yerinde uygulayacağını söyleyen İbadi, federal bütçenin anayasaya göre merkezi yönetime geri dönmesi gerektiğinin altını çizdi. İbadi ayrıca tüm kara ve hava sınır kapılarının merkezi yönetimin denetimine geçmesi kararı aldıklarını ifade etti.

IKBY, komşuları Irak, İran ve Türkiye'nin tepkilerine rağmen, 25 Eylül'de korsan bir referandum gerçekleştirerek inadından vazgeçmedi. Türkiye, Irak ve İran, referandum sonuçları ne olursa olsun kesinlikle tanımayacağını açıkladı. Mısır'dan kritik 'Erbil' kararı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X