İngiltere ile enerji ortaklığı

Türkiye ile İngiltere arasında son dönemlerde yapılan anlaşmaların siyasi, askeri ve ticari boyutlarının yanı sıra enerji için de yeni bir dönemin habercisi olabileceğine işaret eden uzmanlar, İngiltere’nin ‘Genişletilmiş Avrupa Enerji Birliği’ne Türkiye dahil edilmeli’ önerisinin önemine vurgu yapıyor

İngiltere ile enerji ortaklığı
İngiltere ile enerji ortaklığı
Türkiye ile İngiltere arasında son dönemlerde yapılan anlaşmaların siyasi, askeri ve ticari boyutlarının yanı sıra enerji için de yeni bir dönemin habercisi olabileceğine işaret eden uzmanlar, İngiltere’nin ‘Genişletilmiş Avrupa Enerji Birliği’ne Türkiye dahil edilmeli’ önerisinin önemine vurgu yapıyor.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, İngiltere’nin aynı zamanda AB üyesi olmayan Norveç ve İsviçre ile yakın diyaloğunun Avrupa’da Türkiye, İngiltere, Norveç ve İsviçre ekseninde yeni enerji işbirliklerinin önünü açtığını dile getirdi.

Kumbarolu, sadece enerjinin nakli için değil, enerji kaynaklarının ve arzının güvenliği için de Türkiye’nin bölgedeki en önemli aktör olduğu vurguladı.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X