Japonya ve Vanuatu’da da Deprem Oldu

Meksika’da yaşanan 7.1 büyüklüğünde depremin ardından Vanuatu ve Japonya’da deprem meydana geldi. İlk olarak Japonya’da meydana gelen depremin büyüklüğü 6.1 olarak ölçülürken ada ülkesi Vanuatu’da meydana gelen depremin 6.4 büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

Japonya ve Vanuatu’da da Deprem Oldu
Japonya ve Vanuatu’da da Deprem Oldu emrah

Meksika’da yaşanan 7.1 büyüklüğünde depremin ardından Vanuatu ve Japonya’da deprem meydana geldi. İlk olarak Japonya’da meydana gelen depremin büyüklüğü 6.1 olarak ölçülürken ada ülkesi Vanuatu’da meydana gelen depremin 6.4 büyüklüğünde olduğu kaydedildi.Ölçülürken ada ülkesi Vanuatu’da meydana gelen depremin 6.4 büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

Can ve mal kaybı ile ilgili olarak henüz net bir bilgi bulunmamakta. Yetkililerin incelemelerinden sonra bu husus da netlik kazanacak.

Tsunami Korkusu

Japonya’nın Kamaişi kentinden 280 km ötede meydana gelen bu deprem Japonlarda tsunami korkusu oluşturdu. Zira en son 2011 yılında yaşanan 9 büyüklüğünde deprem ve Tsunami sonrasında çok büyük miktarda zarar oluşmuştu. 18 binin hayatını kaybettiği bu felakette mal kayıpları da çok büyük boyutlara ulaşmıştı.

Ancak son depremde böyle bir risk olmadığı ifade edilirken her ihtimale karşın Japonlar hazırlıklı bir şekilde bekliyorlar. Meksika depremi sonrasında 200’ün üzerinde can kaybının olmasının ardından yaşanan bu iki deprem de dünyanın beşik gibi sallandığını gözle önüne seriyor. Ülkemiz de muhtemel depremler konusunda sürekli olarak uzmanlar tarafından uyarılmaya devam ediyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X