Putin: Türkiye’siz yapamayız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hamburg Messe Konferans Merkezi’nde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ndeki toplantılar sonrasında ikili görüşmelerini dün de sürdürdü

Putin: Türkiye’siz yapamayız
Putin: Türkiye’siz yapamayız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hamburg Messe Konferans Merkezi’nde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ndeki toplantılar sonrasında ikili görüşmelerini dün de sürdürdü. Erdoğan, ilk görüşmesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdi.

Erdoğan, görüşmenin basına açık bölümünde sözlerine, “Her şeyden önce çok farklı bir G20 Zirvesi Toplantısı yaşıyoruz” diyerek başladı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin bölgede sağladığı olumlu sonuçlara işaret eden Erdoğan, “Gerçekten inanıyorum ki bölge halkında, dünyaya da örnek teşkil edecek şekilde... Beklentiler yüksek, tabii özellikle aramızdaki bu ilişkilerin ikili ilişkilerle de güçlendirilmiş olması hakikaten her iki ülke halkına da örnek olarak fayda sağlıyor” ifadesini kullandı.

BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEK

Erdoğan, gerek ekonomik ilişkiler gerek turizm gerek savunma sanayisine yönelik bu gelişmelerin, Türkiye-Rusya ilişkilerini çok daha güçlü bir konuma getireceğine inandığını vurguladı. Erdoğan, “Hepsinden öte tabii Suriye, Irak, bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

ÖNEMLİ MESAFE ALINDI

Toplantıda, Türkiye ve Rusya ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Putin, “Son yıllarda ortaya konan emek sayesinde Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler önemli bir noktaya geldi. Ülkelerimizin ilgisi alanında bulunan birçok problem de çözüldü” dedi. Türkiye’nin Suriye’de oynadığı role dikkati çeken Putin, “Sayın Cumhurbaşkanı, büyük ölçüde sizin duruşunuz sayesinde, Suriye’deki durumu iyiye doğru değiştirmek mümkün oldu. Suriye’deki durum daha iyiye giderken, terörle mücadelede önemli bir mesafe katedildi” diye konuştu.

BİR SAATLİK GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasında bir saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin-Erdoğan görüşmesinde Türk Akımı, Akkuyu ve Suriye’nin ele alındığını belirtti. Peskov, “Bildiğiniz gibi görüşme oldukça yoğun. Türk Akımı’nın hayata geçirilmesi ve Akkuyu yapımıyla ilgili planlar karşılaştırıldı, Suriye’yle ilgili teke tek ayrı bir sohbet oldu” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra basına kapalı gerçekleşen “Afrika’yla Ortaklık, Göç ve Sağlık” temalı üçüncü çalışma oturumuna katıldı. Erdoğan ardından Arjantin Devlet Başkanı Macri ile bir araya geldi.

Türkiye’siz yapamayız

Rusya Devlet Başkanı Putin, ikili görüşmelerin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Putin, “ABD’nin Suriye yaklaşımı artık daha pragmatik. Ateşkes uzlaşısı da bu değişen yaklaşımın sonucu” ifadelerini kullandı. Suriye’de bundan sonra çatışmasızlık bölgelerine odaklanacaklarını söyleyen Putin, “Ve bunu Türkiye’siz yapamayız” dedi. Putin, “Trump ile özel ilişki kurduk, ABD Başkanı karşısındaki kişiyi makul bir şekilde algılıyor, hızlı analiz ediyor.

Trump TV’de göründüğünden çok farklı biri. Rusya ve ABD spekülasyonları önlemek için siber güvenlik alanında ortak çalışma grubu kuracak. G20 zirvesinin konuları son derece önemli ve pratik bir yansıması var. Trump Hamburg’daki görüşmemizde Rusya’nın ABD’deki seçimlere ‘müdahale’ konusunda birçok kez soru sordu, verilen yanıtlara kulak verdi. Eğer ilişkilerimizi Hamburg’daki görüşmedeki gibi kurarsak Rusya ile ABD arasında işbirliği sağlamış oluruz” diye konuştu.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X