Bilgisayarın Öğrencilere Olumsuz Etkileri

Bilgisayar normal şartlarda günlük kullanımda ve hemen her kurumda vazgeçilmez parçalardan biri haline gelmiştir.

Bilgisayarın Öğrencilere Olumsuz Etkileri
Bilgisayarın Öğrencilere Olumsuz Etkileri Admin

Bilgisayar normal şartlarda günlük kullanımda ve hemen her kurumda vazgeçilmez parçalardan biri haline gelmiştir. Bunda sistemin işleyişinin buradan yürütülmesi de etkilidir. Ancak öğrenciler açısından, özellikle de ilköğretim ve lise dönemi için bilgisayar olumsuz bir hal alabilir. İyi anlamda da kullanılabilecekken bağımlılık haline dönüştüğünde zamandan çalabilir ve zihinsel olarak da kötü etkileyebilir.

Şiddete Eğimin Artması

Bilgisayar oyunlarının kısıtlanmadığı çocuklarda, şiddet eğilimli oyunlara olan ilgi psikolojik açıdan buna yönelimle sonuçlanabiliyor. Hatta daha da ilerisi oyunun gereklerini yapmak durumunda hisseden çocuklarda kendini öldürme eğilimi bile görülebiliyor.  Özellikle son dönemlerdeki “Mavi Balina” isimli oyunun neden olduğu ölümler giderek daha ciddi bir hal almakta.

Derslere Odaklanamama

Kontrolsüz bilgisayar kullanımı okul ve sınav başarısında da olumsuz etkileri beraberinde getiriyor. Bir iki saatten daha fazla oyun oynayan ve bilgisayar başından kalkmayan çocuklarda derse olan ilginin azalması ve disiplinsizlik gibi sorunlar gündeme gelmekte. Sadece dersi dinlerken bile öğrencilerin sabırsız bir tutum sergilediği görülebiliyor. Aile içi denetimler bu açıdan kritik öneme sahip.

Bilgisayarın Öğrencilere Olumsuz Etkileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X