Bütünleşik Doktora Nedir, Nasıl Yapılır?

Lisans mezuniyetinin ardından eğitimine devam etmek isteyenler için ilk adım yüksek lisans daha da sonraki adım ise doktora olmaktadır.

Bütünleşik Doktora Nedir, Nasıl Yapılır?
Bütünleşik Doktora Nedir, Nasıl Yapılır? Admin

Lisans mezuniyetinin ardından eğitimine devam etmek isteyenler için ilk adım yüksek lisans daha da sonraki adım ise doktora olmaktadır. Ancak bir adım daha bulunmaktadır ki buna da bütünleşik doktora adı verilmektedir. Peki bu tabir ne anlama gelmektedir?

Yüksek Lisans İle Doktorayı Birleştirme

Bütünleşik doktora adından da anlaşılacağı üzere yüksek lisans ile doktorayı birleştiren bir etkiye sahiptir. Bu kapsamda yüksek lisans ile doktoranın asgari süresi 6 sene olacakken bütünleşik doktora ile 5 seneye düşmekte ve yüksek lisans tezi de ortadan kalkmaktadır.

Şartları Nelerdir?

Kulağa oldukça hoş gelse de bu imkandan faydalanmak kolay değildir. Zira üniversitelere göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak lisans ortalamasının 3 üzerinde olması gerekmekte ve ALES sınavından da 80 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Ardından da üniversitenin yaptığı yazılı veya sözlü sınavlarda da başarılı olma şartını unutmamak gerekir.

İşte sizler de eğer bu puan ve imkanlara sahipseniz bu durumda bütünleşik doktora yaparak kariyer adımlarınızı daha hızlı bir şekilde atabilirsiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X