• DOLAR
  3,5177
  % 0,17
 • EURO
  4,0186
  % 0,52
 • ALTIN
  140,7760
  % -0,36
 • BIST
  100.512
  % -0,11
Avrupa yapamazsın dedi ama Türk mucit yaptı

Avrupa yapamazsın dedi ama Türk mucit yaptı

Antalya’nın Finike ilçesinde bulunan bir üretim merkezinde basın mensuplarına tamamen kendisinin yaptığı ve Avrupa’ya birkaç kez götürüp “Onu Türkiye’de yapamazsın.” dedikleri ilaçlama makinesinin üretim hikayesini anlatan Hakkı Bahar.

Hakkı Bahar, şu anda Türkiye’nin ilk ilaçlama makinesini üreten BOA Makine’nin kurucu üyelerinden. Hakkı Bahar 2011 yılının sonlarına doğru kendi ağaçları için meyve ilaçlama makinesi almak için İtalya’ya gitmiş, İtalya’da ki bir şirketin “Bu ilaçlama makinelerini Türkiye’de de satmamızda aracı olur musunuz?” diye teklif almış.

Hakkı Bahar’da kendilerine İtalya’da bu makineleri satmakla uğraşamayacağını ancak beraber Türkiye’de de bir fabrika açıp satabileceklerini söylemiş.

Ancak İtalyan firma Hakkı Bahar’ın bu davetine “Türkiye’de üretilmez, siz yapamazsınız” demiş. Hakkı Bahar aynı anlaşmayı Hollanda’lı bir firma ile de yapamayınca hırs yapıp kendi başına Türkiye’de bu makinenin yapımına karar almış.

Ürettiği makineleri tüm dünyaya satıyor

Türkiye’de açmış olduğu Alçak basınç pnömatik meyve ilaçlama makinesini tüm başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya satan Hakkı Bahar, ilk başta reddedilen firmalara adeta meydan okuyor.

Bu ilaçlama makinelerini en çok ta Suudi’lerin beğendiğini söyleyen Hakkı Bahar, daha fazla ihracat yaparak makinelerinin tam anlamıyla tüm dünyaya yayılmalarını istemekte.

Sosyal Medyada Paylaşın: