• DOLAR
  3,5098
  % -0,05
 • EURO
  4,0067
  % 0,22
 • ALTIN
  140,6643
  % -0,23
 • BIST
  100.615
  % -0,00
Sonuçlar artık kesinleşti karar evet

Sonuçlar artık kesinleşti karar evet

Bu gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca ilk defa bu denli bir köklü sistem değişikliği kabul edildi. Başkanlık sistemi olan ancak Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak adı değiştirilen yeni sistem yüzde 51’den fazla oranla kabul edildi. Yarından itibaren Türkiye için yeni bir gün olacak.

Bu gün saat 17.00’a kadar ülke geneli sandık başındaki yerlerini aldı. Yüzde 83 kadar katılım oranı ile ülke genelinde bu oylamaya olan ilginin arttığı gözlemlendi. Sandık açılımı devam eden ve Anadolu Ajansı’nın verilerine göre yüzde 1’den bile az kalan açılmayan sandıklarla birlikte şu anda son durumda % 51. 37 ile ‘Evet’ oyu önde.

Üç büyük il hayır dedi

Sonuçların kesinleşmeye başladığı bu saatlerde detaylara inmek gerekirse Ak Parti şimdiye kadar ilk defa üç büyük şehri birden kaybetti. Alışagelmiş İzmir’in ardından İstanbul ve Başkent Ankara’da yüzde 50’den fazla hayır çıktı.

Tunceli şaşırttı

Tunceli yüzde 70’den fazla hayır oyu çıkartarak çok şaşırttı. Bu seçimde Tunceli, İzmir’den bile fazla hayır oyu verdi. En fazla hayır Tunceli’nin sınırındaki diğer tüm illerde ise evet olması da ayrıca şaşırılacak bir durum oldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın: