Hac Allah’a giden yoldur

Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde hacı adaylarıyla biraraya gelen İstanbul Müftüsü Prof

Hac Allah’a giden yoldur
Hac Allah’a giden yoldur
Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde hacı adaylarıyla biraraya gelen İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz kutsal topraklarda yapılması gerekenleri anlattı. Yılmaz, “ Hac Allaha giden yoldur. Hac ibadetini tamamlayan kişi doğduğu ilk gün gibi günahlarından arınmış olacaktır” dedi.

Hac farizasını yerine getirmek için milyonlarca hacı adayı kutsal topraklara gitmek için yola çıkmaya devam ediyor. Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde hacı adaylarıyla bir araya gelen İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz kutsal topraklarda yapılması gerekenleri anlattı. Hac ibadetinin İslam’ın beş şartından biri olduğunu söyleyen Yılmaz, “ Hac ibadeti Allaha ulaşan en önemli kapılardan bir tanesidir. Sizler bir milyon 800 bin kişi arasından seçilmiş kişilersiniz. Bu bir aylık dönem içerisnde uykumuzdan ve tüm dünyevi faaliyetlerimizden uzaklaşarak kendimizi Allah’a yöneltmeliyiz” dedi.

YENİDEN DOĞACAĞIZ

Rabbimizin davetini verimli bir şekilde geçirmemiz gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Hac İslam’ın en son farz olan ibadetidir. Hac ibadetimizde yapacağımız duaları Allah geri çevirmeyecektir. Milyonlarca hacı adayı aynı anda namazlarını kılıp aynı anda Allah’a yakaracaktır. Bu muhteşem buluşma ömürde bir kez farzdır. Orada bir kez bulunan insan doğduğu ilk gün gibi tertemiz olacaktır. Hac’da insan oğlunun sahip olduğu değerlerin yüceltilmesi adına çok önemli imkanlar sunuluyor. İhram dediğimiz, kefeni andıran libaslarımızla adeta öldükten sonra yeniden yaratılan halimizle ölümü ve ölüm ötesini yaşayarak kendimizi ölüme ve ölüm ötesine hazırlamış olacağız. Özellikle Kabe’yi tavaf sırasında, ayağınıza basan kişilere öfkelenmeyin. Allah salimen gitmeyi nasip eylesin” diye konuştu.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X