• DOLAR
  3,5566
  % 0,61
 • EURO
  4,1419
  % 0,38
 • ALTIN
  143,6466
  % 0,10
 • BIST
  106.711
  % -0,12
Sinüzit Hakkında Tedavi Edici Yöntemler

Sinüzit Hakkında Tedavi Edici Yöntemler

Kuru havayı solumaktan kaçının. Evde bir nemlendirici kullanmayı ve havadaki nemi artırmak için çalışmayı düşünün. Hava nemli olduğunda sinüsler daha iyi akar. Nemlendiriciler havayı nemlendirmeye yardımcı olur.
Klima, yüksek ya da düşük havadaki sıcaklığın dengelenmesine yardımcı olur. Isıtma ve klima cihazlarına bağlı elektrostatik filtreler alerjenler havadan uzaklaştırılmasında da yardımcı olur. Sinüzite ne iyi gelir diyenler için ilgili konu sizleri bekliyor.
Tütün ve sis, sinüsün kötü drenajına neden olan sinüs astarına tahrişe neden olur ve sinüzit daha da kötüleştirir.
Soğuk algınlığı ve diğer viral üst solunum yolu enfeksiyonu olan insanlarla temastan kaçının. Bu enfeksiyonları olan insanlarla temasınız varsa, özellikle de enfekte olanlarla temasa girdikten sonra ellerinizi sık sık yıkayın.
Evinizde ve işyerinizde sigara, puro ve boru dumanından kaçının. Duman neden olur ve burun ve sinüslerdeki iltihaplanan zarları daha da tahriş eder.
Alerjiniz varsa, alerji ataklarınızı tetikleyen şeylerden kaçının. İmmünoterapi hakkında, alerji atışları gibi doktorunuzla konuşmayı düşünün. Hava yolculuğundan kaçınamıyorsanız, bu rahatsızlıktan kaçınmak için uçuş öncesinde dekonjestan burun damlaları veya inhaler kullanın.
Su vücuttaki nem miktarını arttırır ve tıkanıklığı önlemeye yardımcı olur.
Bir klor işleme havuzunda burun ve sinüs astarı tahriş eder. Dalgıçlar çoğunlukla sinüs enfeksiyonu ile sonuçlanan burun tıkanıklığına maruz kalırlar; burun burun yolundan sinüslere su zorlanır.
Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar sinüzitin en yaygın nedenidir. Bu enfeksiyonlara yakalanma riski, sabun ve suyla yapılan el yıkamaları gibi hijyeni izleyerek azalır.
Süt gibi aşırı süt ürünleri tüketiminde mukus kalınlaşır ve burun kanalınızın daralmasına neden olur ve ağrı ve baş ağrısı oluşur.
Buharın teneffüs edilmesi mukusunu gevşeterek boğazınızı nemlendirecek ve burun boşluklarının düzgün bir şekilde boşaltılmasını sağlayacaktır.
Aşı yaptırmak, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde en güvenli ve en hızlı yol olacaktır. Tedavi edilmediği takdirde sinüzit ortaya çıkabilir.
Çevremizi saran her şey mikroplarla kaplıdır, bu nedenle ellerinizi her zaman yıkamanız ve enfeksiyonlardan kaçınmanız çok önemlidir.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzun enfeksiyona direnmesine yardımcı olmak için antioksidanlar ve diğer kimyasal maddeler bakımından zengin taze meyve ve sebzeleri yemeniz gerekir.
Stres sinüzit semptomlarını daha da kötüleştirir. Geçmişte sinüzit varsa, stres onu tetikleyebilir veya daha da kötüleştirebilir.
Evde tedavi, kısa süreli sinüzit ile ilişkili ağrı ve basınç semptomlarını hafifletebilir. Evde tedavi, sinüslerden mukus drenajını artırabilir ve antibiyotik ihtiyacını önleyebilir:
Ayrıca http://www.sinuziteneiyigelir.xyz/sinuzit-ilaci/ da ilginizi çekebilir.
Mukusunuzu zayıf tutmaya yardımcı olması için bol miktarda sıvı tüketin.
Günde birkaç kez 5-10 dakika arasında yüzünüze nemli ısı (sıcak, nemli bir havlu veya jel paketi kullanarak) uygulayın.
Buharlı bir duştan, sıcak bir banyodan veya sıcak suyla dolu bir lavabondan sıcak, nemli havayı teneffüs edin. Son derece serin, kuru hava kaçının. Evinizdeki havadaki nemi artırmak için bir nemlendirici kullanmayı düşünün.
Burun kanallarını açık tutmaya ve mukus ve bakterileri temizlemeye yardımcı olması için tuzlu su burun yıkamaları kullanın. Kendi tuz çözeltinizi evde de yapabilirsiniz – kaynatılmış ve soğutulmuş damıtılmış su veya su kullanın. Postnaz damlası olan ve 8 yaş ve üstü yaştaki insanlar sıcak tuzlu suyla sık sık gargara yapmakta yararlı olabilir. Boğaz ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.
Burnunu uçurmaya ihtiyacınız varsa, hafifçe yapın. Zorla üfleme kalın mukusları sinüzyonlarınıza geri zorlayabilir ve onları tıkayabilir. Burnunuzu uçururken iki burun deliklerini de açık tutun.
Alkol kaçının. Burun ve sinüsleri kaplayan dokunun şişmesine neden olur.
Feragat: Bu içerik içeren içerik, yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde kalifiye tıbbi görüşün yerini alamaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktoruna danışın. NDTV, bu bilgilerin sorumluluğunu üstlenmez.

Sosyal Medyada Paylaşın: