• DOLAR
  3,5150
  % 0,13
 • EURO
  3,9324
  % 0,32
 • ALTIN
  142,0523
  % 0,52
 • BIST
  99.639
  % -0,43
AK Parti, büyük güne hazır

AK Parti, büyük güne hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucusu olduğu partiye 998 gün sonra yeniden genel başkan olacak. Yeni bir atılımın temellerinin atılacağı kongrede, parti kadroları Erdoğan’ın tecrübesi ve gençliğin enerjisiyle şekillenecek. Kongrede, temel yol haritası ve Türkiye’yi daha da ileriye taşıyacak vizyon açıklanacak.

AK Parti’de “Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform” sloganıyla düzenlenecek. 3. Olağanüstü Büyük Kongre’nin hazırlıkları tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu partiye 998 gün sonra yeniden genel başkan seçileceği kongrede, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte önemli bir adım daha atılacak.

Kongrede temel yol haritasının yanı sıra Erdoğan’ın, bir de eylem planı açıklaması bekleniyor. Tüm kesimlere yönelik mesaj verecek olan Erdoğan, ekonomiye yönelik önemli açıklamalarda bulunacak. Diğer yandan kongrede birlik ve beraberlik tablosu da çizilecek. Erdoğan’ın kongrede vereceği mesajlar arasında reformlar üzerinde durması bekleniyor.

PARTİYE GENÇLİK AŞISI

Kongrenin son hazırlıkları Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım arasında yapılan son toplantı ile tamamlandı. Erdoğan’ın MKYK listesi hazırlanırken Yıldırım’ın da görüşlerini aldığı öğrenildi. Erdoğan’a AK Partili tüm milletvekillerinin özgeçmişleri başta olmak üzere yaptıkları çalışmalara ilişkin de bir rapor sunuldu.

Erdoğan’ın partisini gençleştirmeye yönelik verdiği mesajlar MKYK listesine ve partinin diğer organlarına yansıyacak. Erdoğan’ın MKYK listesinde tecrübe ve gençlerin enerjisini birleştireceği bir yapıyı oluşturacağı belirtiliyor.

BİR HAFTADA MYK DA KABİNE DE TAMAM

Öte yandan bugün yapılacak kongrenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın ya da en geç salı günü, yeni seçilen MKYK’yı (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) toplayarak, MYK (Merkez Yürütme Kurulu) üyelerini belirlemesi bekleniyor. Kabine değişikliğinin de bu hafta sonuna kadar yapılacağı belirtiliyor.

YENİ ATILIM DÖNEMİ

Ana sloganı “Yeni Atılım Dönemi” olarak belirlenen kongrede AK Parti’nin Türkiye siyasetine girdiği 2001 yılından bu yana Türk demokrasisini geliştirdiği, gerçekleştirdiği reformlarla değişimin öncüsü olduğuna dikkat çekilerek, bu reformların yeni atılım döneminde Erdoğan’ın öncülüğünde devam edeceği vurgulanacak. Erdoğan’ın ikinci AK Parti Genel Başkanlığı dönemini başlatacak olan kongrede ayrıca Erdoğan’ı anlatan “Sağlam İrade, Kurucu Lider”, “Sağlam İrade Güçlü Türkiye”, “Değişimin Lideri, Milletin Partisi, “Kurucu Liderle Tam Yol İleri” sloganları kullanılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplumun bütün kesimlerini kucaklayan tarihi bir konuşma yapması bekleniyor.

Üst düzey güvenlik protokolü

Kongrede en üst seviyede güvenlik protokolü uygulanacak. Güvenliği Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün tüm birimlerinden 5 bin polis sağlayacak. Kongre süresince bir polis helikopteri de görev alacak. Emniyet güçlerinin dışında binden fazla teşkilat mensubu da güvenlik görevlilere yardımcı olacak. Kongrenin yapılacağı Ankara Spor Salonu’na vatandaşlar ve basın mensupları 3 aşamalı aramadan geçirilerek alınacak. Salona giren herkesin tek tek fotoğrafı çekilecek.

Kongreyi yerli ve yabancı bine yakın basın mensubunun takip etmesi bekleniyor. Kongre konuşmaları İngilizce, Arapça ve Almanca’nın da aralarında bulunduğu bir çok dilde simültane olarak tercüme edilecek. Engelli vatandaşların ulaşımı ve salon içinde rahat hareket etmesi için de özel tedbirler alındı.

Rabia tüzükte

AK Parti tüzüğünde de önemli değişikliklere gidildi. Dün Genel Merkez’de toplanan tüzük komisyonu, kongrede tüzüğün 9 maddesinde değişikliğe gidilmesi yönünde karar aldı. Yapılacak önemli tüzük değişiklikleri ise şöyle:

AK Parti Tüzüğü’nde 77/A madde numaralı ‘Genel Başkan Vekili’ başlıklı yeni bir madde ihdas edilecek. Madde şu ifadeleri içerecek: “Genel başkan vekili, MKYK üyeleri arasından genel başkan tarafından belirlenir. Genel başkan vekili, genel başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda, genel başkan vekili MKYK ve MYK toplantılarına başkanlık eder. Bu madde hükmü yan kuruluşlar ile genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmaz.”

Partide her seçim dönemi tartışılan 3 dönem kuralını esnetme konusunda MKYK’ya tam yetki verilecek.

9 MADDEDE DEĞİŞİKLİK

Parti tüzüğünün 4. maddesine, 16. fıkra olarak “AK Parti, çoklu devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ ilkesini siyasetinin merkezi olarak görür. Milletin tüm fertleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder. Bayrağımız, bağımsızlığımızın ortak sembolüdür. Şehitlerimizin emaneti olan, milletimizin üzerinde yaşadığı, bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak vatanımızdır. Devlet, milletimizin ortak eseridir. AK Parti yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder” ibaresi eklenecek.

Partiyi kullanan ihraç edilecek

Kongrede tüzüğün disiplinle ilgili maddelerinde de önemli değişikliğe gidilecek. Tüzüğün 116. maddesinde disiplin yaptırımları bakımından geçici ihracı gerektiren 3 fıkra partiden kesin ihraç düzenlemesini içeren 117. madde kapsamına alındı. Bu fıkralar şunlar:

*Seçimlerde partiden olur almadan bağımsız aday olmak. Diğer partilerin ya da bağımsız adayların propagandalarını yapmak veya parti adayları aleyhine çalışmak.

*Partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek, çıkar sağlamak. Partili olmayı nüfuz olarak kötüye kullanmak.

*Usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak.

4 kurulda seçim

Erdoğan, delegelerin tümünün ortak imzasıyla tek aday gösterilecek. 60 binden fazla kişinin katılımıyla AK Parti’nin en coşkulu kongresi olması beklenen kongrede genel başkanlık seçiminin yanı sıra parti yönetim organlarında da seçim yapılacak. Yaklaşık bin 470 delegenin oy kullanacağı kongrede ayrıca önemli tüzük değişikliklerine gidilerek “Genel Başkan Vekilliği” görevi ihdas edilecek. Kongrede genel başkan seçiminin yanı sıra dört kurulda seçim yapılacak:

*Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun (MKYK) 50 asıl ve 25 yedek üyesi yeniden seçilecek.

*Merkez Disiplin Kurulu’nun 11 asıl ve 5 yedek üyesinin seçimi yapılacak.

*Demokrasi ve Hakem Kurulunun 3 asıl 2 yedek üyeliği için seçim olacak.

*Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nun 5 asıl ve 2 yedek üyesi belirlenecek.

Davetiyelerde Yıldırım imzası

Kongre için basılan davetiyelerde Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım imzalı, “Partimizin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ni teşrifleriniz bizleri onurlandıracaktır” mesajı yer aldı. Kongreye, siyasi parti temsilcileri, önceki dönem milletvekilleri, AK Parti’nin kuruluşundan bugüne görev yapan il başkanları, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, engelli vatandaşlar, şehit ve gazi ailelerinin yanı sıra yabancı temsilciler de davet edildi.

YENİŞAFAK

Sosyal Medyada Paylaşın: