Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump ile Türkiye saati ile 19

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump ile bir araya geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump ile Türkiye saati ile 19.45'te bir araya geldi. ABD Başkanı Trump ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çantasında üç önemli konu başlığı bulunuyordu. 'Nokta' mı işbirliği mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği kritik görüşme Türk siyasi tarihinde belirleyici bir öneme sahip olması bekleniyor.

Ocak ayında göreve başlayan ABD Başkanı Trump ile yüz yüze gerçekleşecek olan ilk görüşmede iki ülke ilişkilerinin geleceğini de etkileyecek önemli konu başlıkları masadaydı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde gerilen Türkiye-ABD ilişkilerinde, Trump döneminde temel beklenti yeni bir sayfanın açılması yönünde. Özellikle Obama’nın terör örgütü DEAŞ’a karşı bir diğer terör örgütü PKK/PYD’yi desteklemesi iki ülke ilişkilerinde gerilime yol açmıştı.

Donald Trump’ın göreve başlamasından sonra iki ülke karar vericileri de ‘ilişkilerde yeni bir dönem’ için sinyal vermişti. Ancak, ABD’nin Suriye stratejisinde beklenen değişimin henüz gerçekleşmemesi, terör örgütü PKK/PYD’nin silahlandırılacağının açıklanması ve Irak-Suriye coğrafyasında yaşanan diğer gelişmeler, Türkiye’nin tepkisine yol açmaya devam ediyor.

Özellikle Trump yönetiminin DEAŞ ile mücadele stratejisi kapsamında bir diğer terör örgütü PKK/PYD’ye ağır silah vereceğini açıklaması sonrası Türkiye’nin ABD yönetimine tepkisi sert oldu.Görüşmede garanti isteyecek olan Türkiye’nin temel beklentisi söz konusu güvencelerin beklentileri ile uyuşması olacak.

İşbirliği mi gerilim mi?

Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Donald Trump arasında gerçekleşen kritik görüşme iki ülke ilişkilerinin geleceği konusunda belirleyici olacak. ABD’nin uzun süredir başlatacağını duyurduğu Rakka operasyonu öncesine denk gelen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplatısında Türkiye'nin taleplerini net bir şekilde açıkladı. Erdoğan "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir." dedi.

Rakka operasyonunu terör örgütü PKK/PYD ile yapacağının sinyallerini veren ABD’ye bu konuda Türkiye’nin taleplerini iletti ve PKK/PYD yerine bölgesel müttefiklerle birlikte hareket etmesini istedi.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X