Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerince senede 2 kez olmak üzere devlete ödenen vergilerden biridir. Bu vergi sadece kara taşıtları için geçerli olmamak ile birlikte motorlu deniz araçlarının yanı sıra helikopter gibi hava araçlarını da kapsıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?
Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? intendajans

Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerince senede 2 kez olmak üzere devlete ödenen vergilerden biridir. Bu vergi sadece kara taşıtları için geçerli olmamak ile birlikte motorlu deniz araçlarının yanı sıra helikopter gibi hava araçlarını da kapsıyor. Motorlu taşıtlar trafiğe girdiklerinde sicil kayıtları yapılır. Taşıtın sicil kaydının başlaması ile birlikte de vergiye dahil edilmektedir. Aracın sicil kaydı silinene kadar da bu vergi 6 ayda bir olmak üzere araç sahibi tarafından ödenir. Motorlu araç vergisi ödemeleri genellikle ocak ve temmuz aylarında yapılır.

Motorlu araç vergisi hesaplanırken aracın marka ve modelinin yanı sıra yaşı da dikkate alınır. Binek araçlar ile taşımacılık yapılan araçların vergi hesaplamalarında farklılıklar vardır. Özellikle otobüs ya da minibüs gibi araçların MTV’si hesaplanırken oturma kapasitesi dikkate alınır. Kamyonlarda ise aracın tonajı ve kapasitesine göre ödenecek olan vergi belirlenir. Motorlu taşıtlar vergisinde motor silindir hacmi de vergi hesaplamalarına dahil edilir.

Aracın sicil kaydı hangi ile de ise Motorlu Taşıt Vergisi de o ilde görevli durumunda olan vergi dairesi tarafından tahsil edilir. Bunun yanı sıra anlaşma yapılmış olan bankalar aracılığı ile de ödemeler gerçekleştirilir. Anlaşmalı bankalar devlet tarafından belirlenerek ödeme döneminde açıklanır. İnternet bankacılığı aracılığı ile de yapılan motorlu taşıt vergi ödemeleri kabul ediliyor. Fakat bu yöntemi tercih etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken konular bulunuyor. Bu yöntem ile yapılan ödemelerde alınan elektronik dekont yeterli gelmeyecektir. Mutlaka bankadan ödeme yapıldığına dair makbuzun alınması gerekir.  Motorlu araç vergisi ödenmeleri yapılmaz ise araç sahibinin banka hesaplarına bloke konur. Fakat öncesinde araç sahibi bir mektup ile uyarılır. Ödeme yapılmaması halinde Maliye Bakanlığının talimatı ile hesaplar dondurulur.

Motorlu taşıtlar vergisi hakkında detaylı bir araştırma yaparken Generali sigorta şirketin web sitesinde bu konuda oldukça yararlı ve detaylı bilgiler olduğunu fark ettim. Bunun yanı sıra sitenin sunduğu hizmetlerden biri de MTV hesaplama sistemidir. Bu sistem sayesinde araç yılı ve modelini girerek yıllık ne kadar vergi ödeyeceğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi oluyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X