YouTube’un yeni video video formatı VR180’i duyurdu

YouTube’un yeni video video formatı VR180’i duyurdu

YouTube’un yeni video video formatı VR180’i duyurdu
YouTube’un yeni video video formatı VR180’i duyurdu
YouTube’un yeni video video formatı VR180’i duyurdu. Kullanıcılar yeni formatta tıpkı 360 derece videolarda olduğu gibi videolar izlenebilecek. Ancak görüntüleme adından da anlaşılacağı 180 derece olacak. Milliyet'in haberine göre VR180 videoları, adından da anlaşılacağı üzere 180 derecede çekilmiş üç boyutlu videolar olarak nitelendiriliyor ve video görüntüsü boyunca daha yüksek çözünürlük (4K'ya kadar) sağlıyor.

VR180'in sunduğu diğer bir iyileştirme stereoskopik görünüm. Bu, düz görünümlü bir panoramik video yerine (YouTube 360 videolarında ortak), arka ve ö plandaki nesneler derinlik hissi verecek şekilde sunuluyor. Eklediğiniz derinlik duygusu, YouTube tarayıcısında bile videoyu bir VR gözlük aracılığıyla görüntülüyor muşsunuz hissi uyandırıyor.

Google, VR180 videoların akıllı telefon veya bilgisayarda yüksek çözünürlüklü içeriklerin normal bir şekilde görüneceğini ve bütün sahneyi görmek için telefonu hareket ettirmeye gerek olmadığını belirtti. Bununla birlikte, içerikler bir sanal gerçeklik gözlüğüyle görüntülendiğinde 180 derecelik videoya dönüşüyor. VR180 formatındaki videolar canlı yayını da destekliyor.

VR180 formatını destekleyen kameralar, Google’ın Daydream ekibiyle birlikte çalışan Lenovo, LG gibi firmalar tarafından üretilecek. Kameraların önümüzdeki kış aylarında piyasaya çıkması bekleniyor.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X