Batı Karadeniz’in İncisi Bartın’da Gezilecek 9 Yer

Batı Karadeniz’in İncisi Bartın’da Gezilecek 9 Yer
Batı Karadeniz’in İncisi Bartın’da Gezilecek 9 Yer hrnajans

Batı Karadeniz'in incisi lakaplı Bartın, Türkiye’de gezilecek yerler listenizde olmalı. Özellikle turizm faaliyetleri Bartın ekonomisinde önemli bir rol oynuyor. Amasra ve İnkumu şehrin en ünlü turistik ilçeleri. Ziyaretçilerine birbirinden güzel doğal ve tarihi yer görme imkanı sunan Bartın 3000 yıllık kültürel ve tarihi zenginliğe sahip. Enfes manzaraları, uzun sahil şeridi ve çok daha fazlası ile Bartın, Batı Karadeniz turunuzun unutulmazlarından olacak. Köprüsü, minik tekneleri ve rengarenk evleri ile gezerken Bartın’da kendinizi bir an için Amsterdam turu yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

"Paphlagonia" bölgesinde Sesamos, Kromna ve Erythinoi'nin antik kentleri ve Garıla Çarşısı'ndaki alışveriş imkanları ile her zevke uygun tatil fırsatlarının olduğu Bartın, özellikle ilkbaharda harika bir çilek festivaline de ev sahipliği yapıyor. Kentin ayrıca sakin ve temiz plajları da mevcut. Bartın’da şehir içi ulaşım ise genellikle otobüs ve minibüslerle sağlanıyor. Bartın şehir merkezinden Amasra 17km, Kurucaşile 62km, Ulus 37km, Safranbolu 74km ve Cide 90km uzaklıkta yer alıyor. İlkbahar ve yaz aylarında, piknik alanları ve milli parklar için düzenlenen Gruppal tur seçenekleri ile keyifli turlara katılabilirsiniz.

  • İnkumu

Bartın iline bağlı en güzel ilçelerden biri olan İnkumu, İl merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunuyor. Ulaşım için Bartın merkezden hareket eden özel taşıtlarla İnkumu’na gidebilirsiniz. İnkumu’ndan Bartın merkeze gitmek içinse ilçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. İnkumu-Bartın arası yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. 2-3 km uzunluğunda bir plajı bulunan İnkumu, yaz mevsiminde çevre il ve ilçelerinden gelen çok sayıda yerli turisti ağırlıyor. Güneş, kum ve deniz üçlüsü tatilimde mutlaka olsun diyorsanız, İnkumu’na gitmenizi öneriyoruz.

  • Amasra

Milattan Önce 6. yüzyılda kurulmuş olan Amasra’nın eski adı Sesamos'dur. Karadeniz kıyılarındaki en yüksek noktalardan biri ve seyahat ederken hayal edilemez, büyüleyici güzellikteki görüntülere ev sahipliği yapıyor. Kent yarımadada, doğu tarafında yüzmek için ideal bir konumdadır. Arkeoloji müzesi ve Çekiciler Caddesi de ilgi çekici. Hediyelik eşya olarak el oyması ahşap ürünler satın alabilirsiniz.

  • Amasra Kalesi

Batı Karadeniz turunuzun unutulmazlarından olacak olan Amasra Kalesi, ilçe merkezinde mükemmel bir konuma sahip. Kale Roma döneminde inşa edilmiş, ancak Bizans, Ceneviz ve Osmanlı döneminde çeşitli restorasyonlardan geçerek kullanılmaya devam edilmiş. Kale içinde Bizanslıların yapmış olduğu küçük kiliseyi de görebilirsiniz. Bu kilise Fatih Sultan Mehmet zamanında camiye çevrilmiş veFatih Camii olarak hizmet veriyor.

  • St. Nicholas Kilisesi

1319 yılında Bartın Rum Cemaati tarafından yapılmış olan St. Nicholas Kilisesi 1936 yılından sonra bir süre elektrik santrali olarak kullanıldıktan sonra 1994 yılında restore edilerek Kültür Merkezi olarak açıldı.

  • Gürcüoluk Mağarası

İlçe merkezine 12 km mesafede bulunan Gürcüoluk Mağarası yaklaşık 169 metre uzunluğunda ve mağaranın içine girdiğiniz andan itibaren bambaşka bir atmosferi soluyorsunuz. Olağanüstü sarkıt ve dikitlerle göz kamaştıran mağaranın duvarları, perde de asılı taşları, sarkıtları kesinlikle görülmeye değer. Bu mağaranın bir ilginç özelliği de astım hastalarının şifa bulmak için buraya gelmesi.

  • Kuş Kayası Yol Anıtı

Anayol üzerinde bulunan ve dinlenme tesisi olarak da bilinen Kuş Kayası Yol Anıtı, eşi benzeri görülmemiş bir kaya üzerinde yer alıyor. Bartın’a yolunuz düşerse eğer bir kartal ve kral heykelinden oluşan bu anıtı mutlaka görmelisiniz.

  • Ulu Yayla

İlçe merkezine 27 km uzaklıkta bulunan Ulu Yayla, her daime sen havası, soğuk suyu ve yeşilliği ile insanı adeta huzur yolculuğuna çıkarıyor. Rengârenk çiçekler ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini karşılayan Ulu Yayla’da her ağustos ayında eğlenceli şenlikler düzenleniyor.

  • Amasra Çekiciler Çarşısı

Bu çarşının tarihi 17.yüzyıla kadar dayanıyor. Birçok ağaçtan yapılan el emeği göz nuru el sanatlarını çarşıdan sevdiklerinize hediyelik alabilirsiniz. Bartın turunuzda en az yarım gününüzü Amasra Çekiciler Çarşısı’na ayırmalısınız.

  • Amasra Ağlayan Ağaç

Esasında bu ağacın türü “Selvi Ağacı”ve Boztepe mevkiinde bulunuyor. Fakat nemden dolayı yapraklarında damlama olduğundan bu ismi almıştır.  Turistlerin inanılmaz ilgi gösterdiği Amasra Ağlayan Ağaç, denizden aldığı nemi içinde barındırdığı için yılda en az 2-3 defa yapraklarında çiseleme ve damlalar görülüyor. Özellikle nisan ve mayıs aylarında Bartın’a uğrarsanız enfes fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ağacın yaklaşık olarak 300-350 yaşında olduğuna dair bir söylenti var.  Ağacın hemen yakınında Ağlayan Ağaç Çay Bahçesi var. Burada çayınızı yudumlarken manzarayı seyretmek huzur çok keyifli. Ayrıca kiralanabilir dürbünle karşı taraftaki Tavşan Adası’nı da seyredebilirsiniz.

 

Keywords: Bartın’da gezilecek yerler, Bartın turu, Bartın gezisi, Bartın ili, bartın tur, batı karadeniz gezilecek yerler, batı karadeniz turu, batı karadeniz turları, batı karadenizde gezilecek yerler, batı karadeniz illeri, batı karadeniz şehirleri

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X