• DOLAR
  3,5207
  % -0,02
 • EURO
  4,0989
  % 1,05
 • ALTIN
  141,1020
  % 0,42
 • BIST
  106.736
  % -0,63
Binali Yıldırım: ‘İzmir depreme dayanıksız!’

Binali Yıldırım: ‘İzmir depreme dayanıksız!’

Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni’ne katılım gösterdi. İzmir halkı birinci derecede deprem kuşağında yer almasına rağmen kentsel dönüşümün İzmir’de bir türlü başlayamamasından yakınıyordu. Başbakan Binali Yıldırım’da bu konuya değinerek İzmir’in %62’sinin depreme dayanıksız olduğunu söyledi.

Kentsel dönüşüm başlıyor

120 tesisin toplu açılışının yapıldığı törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’in bina stoğunun yüzde 62’si imarsız, kuralsız ve depreme dayanıklılık bakımından problemli olduğunu söyledi. İstanbul’un da aynı şekilde olduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye çapında 7 milyon binanın yenilenmesi gerektiğini söyledi. Bu paranın 100 milyar TL’leri bulduğunun altını çizerek İzmir Karabağlar’dan kentsel dönüşüme başlanacağının müjdesini verdi.

‘Eskiden çeşme bulsalar…’

Dikey yerine yatay mimariyi benimsediklerini ifade eden Başbakan Yıldırım, Amerika’dan örnek vererek binaların yüksek olduğunu ancak ruhunu kaybettiğini söyledi. AKP olarak sıkıntılarından bahseden Binali Yıldırım en büyük sıkıntılarının zaman olduğunu söyledi. Eskiden çeşme bulunsa açılışının yapıldığını söyleyen Yıldırım, o günden bugüne değişen Türkiye’ye vurgu yaptı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın: